Rozprawa w trybie zdalnym
Zgodnie z art. 15 zzs(1) pkt 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych
„rozprawę lub posiedzenie jawne przeprowadza się przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie ich na odległość z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku, z tym że osoby w nich uczestniczące nie muszą przebywać w budynku sądu, chyba że przeprowadzenie rozprawy lub posiedzenia jawnego bez użycia powyższych urządzeń nie wywoła nadmiernego zagrożenia dla zdrowia osób w nim uczestniczących;
Praktycznie :
Przed wyznaczeniem takiej rozprawy Sąd kieruje zapytanie do stron:
czy posiadają możliwości techniczne aby uczestniczyć w rozprawie przy użyciu środków umożliwiających komunikację na odległość, tj.:
- czy posiada dostęp do odpowiedniego urządzenia : komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem ;
- przeglądarkę internetową (Internet Explorer lub Firefox)
- zapewnienie dostępu do łącza internetowego, a jeżeli tak to
- do podania adresu e-mail
Na podany adres e-mail zostaje przesłany link aktywacyjny umożliwiający połączenie się uczestników z Sądem.
Na 10 minut przed wyznaczoną godziną rozprawy istnieje konieczność podjęcia połączenia próbnego celem zweryfikowania możliwości połączenia i wyeliminowania ewentualnych problemów technicznych. W tym zakresie wszelkie informacje i komunikaty przesyłane są na e-maila przez pracowników sekretariatu sądu. Z doświadczenia wiem, że rozprawy zdalnie odbywały się dotychczas choć w minimalnym zakresie i przebiegały sprawnie.
Nie ma również przeszkód prawnych, aby strony na podstawie cytowanego wcześniej przepisu wnioskowały o przeprowadzenie rozprawy w trybie zdalnym, wskazując na posiadanie możliwości technicznych oraz podając adres e-mail, co z założenia powinno przyspieszyć postępowanie.
Adw. Izabela Kałczuga